Home > kawa, kawa, kawa! > Najdroższe kawy świata

Najdroższe kawy świata

Jeśli myślisz, że dużo zapłaciłeś za filiżankę kawy w kawiarni, to prawdopodobnie czas, żebyś porównał kawę, którą ostatnio piłeś, z najdroższymi kawami świata. Szybko okaże się, że Twoja kawa była śmiesznie tania!

Kopi Luwak

Mimo tego, że ceny kawy zmieniają się w zależności od pogody, wielkości zbiorów i ogólnej sytuacji na rynku, istnieją ziarna, które zawsze znajdują się na szczycie listy najdroższych kaw. Miano jednej z najdroższych kaw świata ma Kopi Luwak. Ta arabika ma mocny aromat, bogaty smak i gęstą konsystencję. Zbierana jest na indonezyjskich wyspach – Sumatrze, Jawie, Celebesie i po części na Filipinach i w Wietnami. Jej cena waha się od 2000 zł do 5000 zł za kilogram. Zanim wypijesz filiżankę aromatycznego napoju, najpierw ziarna przechodzą przez układ trawienny cywety azjatyckiej. Cyweta to zwierzę, które uwielbia zjadać owoce kawowców. Wybiera spośród nich tylko te najwyższej jakości i idealnie dojrzałe. Miąższ owoców zostaje strawiony, a pestki (ziarna) są wydalane. Następnie są zbierane, myte, suszone i palone. Rocznie zbiera się zaledwie 300-400 kg tego rodzaju kawy.

Black Ivory Coffe

Innym rodzajem kawy, który znajduje się w czołówce globalnego rynku kawy, jest Black Ivory Coffee. Jej wyjątkowy charakter wynika z faktu, że jest produkowana przez stado słoni w północnej Tajlandii. Kiedy słoń zjada surowe owoce kawy, jego kwasy żołądkowe rozbijają białko występujące w kawie, co łagodzi gorycz znajdującą się w ziarnach. Proces trawienia i fermentacji trwa od 15 do 30 godzin. Mówi się, że owocowy smak kawy Black Ivory Coffee, niemal całkowicie pozbawiony goryczy, zawdzięczamy mieszance trzciny cukrowej, bananów i innych owoców znajdujących się w żołądku słonia. Proces odzyskiwania ziaren jest prosty, choć pracochłonny, ponieważ wydalone przez słonia ziarna dokładnie się myje, suszy i przewozi do palarni. Rocznie produkuje się jedynie 200 kg tego gatunku kawy, stąd też bardzo wysoka cena jej ziaren – to ponad 1000$ za kilogram.