Home > kawa, kawa, kawa! > Mleko z kawą. Kawa z mlekiem

Mleko z kawą. Kawa z mlekiem

Kawę z mlekiem pija się nie tylko w domach, ale i w kawiarniach. Czy jest to tylko jeden rodzaj kawy, czy tak naprawdę jest ich kilka?

Cappucino

Najbardziej znana kawa z mlekiem to cappucino. Jest ono przygotowywane na bazie pojedynczego espresso. Ostatecznie cały napój ma około 120 – 150ml. Barista spienia mleko w dzbanku za pomocą dyszy z gorącą parą. Mleko musi być spienione na gładką, jednolitą konsystencję nieco przypominającą jogurt. Nie może to jednak być wystająca ponad filiżankę, sztywna, nierówna piana z dużymi pęcherzami powietrza. Warto zaznaczyć, że prawidłowo spienione mleko jest znacznie przyjemniejsze w smaku. Dodatkowo, w trakcie wlewania mleka, wprawni bariści potrafią stworzyć piękne, fantazyjne dekoracje.

Latte macchiato

Macchiato oznacza z języka włoskiego ‚zabrudzony’ bądź ‚poplamiony’. Zatem latte macchiato to mleko zabrudzone kawą. Mówi się, że uwielbiają je głównie kobiety. Jest w nim dużo mleka, a niewiele kawy. Może być podawane z syropem smakowym. Jest trójwarstwowe. Najczęściej podaje się je w wysokiej szklance z białego szkła, do której najpierw wlewamy gorące mleko, a następnie porcję espresso i kremową piankę, dzięki czemu tworzą się trzy warstwy – mleka, kawy i mlecznej piany na wierzchu. Latte macchiato nie jest tym samym, co caffe latte, które jest kawą espresso z mlekiem (lekko spienionym) podawaną w filiżance.

Espresso macchiato

Espresso macchiato to espresso z niewielką ilością mleka podawane w klasycznej filiżance espresso. Barista plami espresso spienionym mlekiem, uzupełniając filiżankę do pełna. Espresso macchiato ma zdecydowanie bardziej wyczuwalny smak kawy niż latte macchiato czy cappuccino. Smak kawy jest delikatnie przełamany przez mleko.

Flat white

Flat white wyjątkowo nie posiada włoskiego rodowodu. Prawdopodobnie pochodzi z Australii lub Nowej Zelandii. Ta kawa to pojedyncze lub podwójne espresso uzupełnione gładko spienionym mlekiem o aksamitnej konsystencji. Zwykle flat white podaje się w kubku lub dużej filiżance. Całość ma objętość zbliżoną do cappuccino.