Home > poradnik > Jak kupować kawiarkę?

Jak kupować kawiarkę?

Kawiarka to dwuczęściowy czajniczek stawiany na kuchence, dzięki któremu można przygotować kawę w kilka minut. Jest bardzo prosta w obsłudze i dzięki niej uda się Tobie zaparzyć aromatyczny, sensualny napar.

Jak kupić, żeby nie stracić?

Kawiarka to urządzenie zaprojektowane w latach 30-tych XX wieku we Włoszech. Pomimo upływu lat, jej budowa nie zmieniła się. Kawiarka jest popularna w wielu domach i może służyć do zaparzenia świeżej kawy. Należy jednak zacząć od dobrej inwestycji. W sklepach stacjonarnych i internetowych można kupić kawiarkę, której cena zaczyna się już od 30 złotych. Jednak kawiarka to urządzenie, na którym nie warto oszczędzać. Inwestycja kilkudziesięciu złotych więcej nie tylko przełoży się na lepszy smak kawy, ale może też uratować nasze zdrowie. Dlatego warto wybrać model od sprawdzonych producentów. Zanim kupisz kawiarkę, przyjrzyj się przede wszystkim zaworowi bezpieczeństwa w jej dolnej części. Nie jest on jedynie ozdobą, a pełni ważną rolę w regulacji ciśnienia.

Kawiarka wykonana jest zwykle z aluminium lub stali, które w trakcie procesu parzenia poddawane są zmianom temperatury. Zatem wybierając kawiarkę z niskiej jakości stopów ryzykujemy, że kawa nabierze metalicznego posmaku. Jest to także ryzyko dla naszego zdrowia, ponieważ w trakcie parzenia do kawy będą uwalniały się związki szkodliwe dla naszego organizmu. Ponadto, tanie kawiarki zwykle posiadają uszczelki z kiepskiej gumy. Przez to właśnie kawa, oprócz metalicznego posmaku, będzie miała zapach gumy z niskiej jakości uszczelki.

Rozmiar ma znaczenie

Jak dobrać odpowiednią do swoich potrzeb wielkość kawiarki? Kawiarka to urządzenie, które za każdym razem musi być wypełnione w pełnej objętości. Jeśli wybierzesz kawiarkę rozmiaru 10 cups (1 cup to 25-35 ml), może ona przerosnąć Twoje codzienne potrzeby. Dlatego zanim kupisz kawiarkę, skalkuluj jej odpowiedni rozmiar. Najczęściej wybierane są kawiarki z oznaczeniem 3 cups. To optymalna ilość kawy dla jednej, bądź dwóch osób.