Home > kawa, kawa, kawa! > Filiżanka kawy dla zdrowia

Filiżanka kawy dla zdrowia

Czy kawa jest jedynie przyjemnym w smaku pobudzającym naparem, czy ma również jakieś zdrowotne właściwości? Dzisiaj przyglądamy się interesującym wynikom badań na temat oddziaływania kawy na organizm człowieka. Z ich doniesień wyłania się pozytywny obraz kawy – pod warunkiem, że jest pita w odpowiedniej ilości.

Zalety kawy

Okazuje się, że kawa (zarówno ta klasyczna, jak i bezkofeinowa) chroni nas między innymi przed chorobami serca, układu oddechowego, nerek i wątroby. Na przestrzeni lat zaobserwowano, że jedna filiżanka kawy dziennie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o 12%, a trzy filiżanki dziennie – o 18%. Picie kawy z kofeiną jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych, ponieważ ma ona pozytywny wpływ na pamięć, skupienie i pracę ich mózgu. Zawiera ona wiele przeciwutleniaczy i związków fenolowych, które pełnią ważną rolę w zapobieganiu chorób nowotworowych oraz pozwalają niszczyć wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia. Przeciwutleniacze umożliwiają także łagodzenie stanów zapalnych mogących prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób, a ponadto chronią nasze komórki przed uszkodzeniami. Regularne picie kawy może również przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na chorobę Parkinsona i raka jelita grubego oraz pojawienia się kamicy żółciowej. Kawa wpływa również na poprawę perystaltyki jelit oraz zmniejsza rozwój próchnicy zębów.

Czy ktoś nie powinien pić kawy?

Kawę należy pić z umiarem i trzeba pamiętać, by wybierać tylko wysokiej jakości ziarna od sprawdzonych producentów. Na pewno zbyt duża ilość kofeiny nie jest wskazana dla osób, które cierpią na nadciśnienie, ponieważ kawa może je dodatkowo podnieść. Kawy nie powinny pić też kobiety w ciąży, ponieważ kofeina może przedostać się przez łożysko do płodu i uszkodzić jego wątrobę. Osoby nadpobudliwe i dzieci również powinny ograniczyć ilość codziennych filiżanek kawy. Choć kawy nie należy pić w nadmiarze, jednak przy zachowaniu rozsądnej dawki, przynosi ona wiele korzyści dla naszego zdrowia.