Home > ciekawostki > Czym jest AeroPress i jak go wykorzystać?

Czym jest AeroPress i jak go wykorzystać?

Przez ostatnie lata powstało całe mnóstwo sposobów na alternatywne zaparzenie pysznej kawy. Dzięki nim aby cieszyć się smaczną i świeżą kawą o poranku nie trzeba wydawać ogromnych pieniędzy na zakup ekspresu ciśnieniowego. Jeden z takich wynalazków to AeroPress. Czym jest i jak go odpowiednio użyć by zaparzyć pyszną i aromatyczną kawę?

AeroPress – „strzykawka” z kawą

Patrząc na AeroPress na pierwszy rzut oka przypomina nam on strzykawkę. Wynalezienie tego urządzenia miało miejsce w 2005 roku i stoi za nim Alan Adler. Ta „strzykawka” składa się z z zaledwie kilku części. Należy do nich tłoczek, cylinder, sitko oraz mieszadło. Producenci zaczęli w zestawie dodawać także takie rzeczy jak lejek, papierowy filtr czy miarka do kawy.

AeroPress to urządzenie bardzo niewielkie, a co za tym idzie świetnie sprawdzi się nie tylko do przyrządzania kawy w domu, ale też i podczas wyjazdu na wakacje czy też służbowego. Jego obsługa jest niezwykle prosta. AeroPress ma w sobie łączyć cechy trzech urządzeń. Ekspresu tradycyjnego, ekspresu przelewowego oraz french pressu, czyli zaparzacza do kawy z tłokiem i sitkiem.

Metody przygotowywania kawy w AeroPressie

Kawę w AeroPressie można przygotować na dwa sposoby. Pierwszy z nich to metoda tradycyjna. Jest ona znacznie prostsza i szybsza. Aby ją wykonać do komory wsypuje się około 16 do 20 gramów kawy mielonej. Najlepiej by była to kawa świeżo zmielona. Wcześniej trzeba umieścić na cylindrze sitko z papierowym filtrem. Filtr ten warto wcześniej przepłukać gorącą wodą, gdyż usunie to smak papieru, a następnie umieścić cylinder na naczyniu, z którego chcemy pić kawę. Gdy zagotujemy wodę czekamy chwilę aż nieco się schłodzi. Wpierw wlewamy do komory 50 mililitrów wody. Po 30 sekundach pora na pozostałe 250 mililitrów. Po zaparzeniu za pomocą tłoka dociskamy go do usłyszenia syknięcia. Jak widać zaparzenie kawy w AeroPressie nie jest jakkolwiek trudne i trwa niewiele, więc urządzenie to świetnie sprawdzi się w każdej sytuacji, gdy chcemy delektować się pyszną i aromatyczną kawą.