Home > kawa, kawa, kawa! > Co warto wiedzieć o kawie?

Co warto wiedzieć o kawie?

Są takie chwile, w których marzymy o filiżance kawy. Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że osoby, które piją około 3 filiżanek kawy dziennie, są o 18% mniej narażone na ryzyko wczesnej śmierci od osób, które jej nie piją. Jednak należy pamiętać, że zbyt duże ilości kofeiny mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Spójrzmy na wady i zalety kawy.

Kilka minusów

Kawa bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie, jednak należy pić ją z umiarem. Badania wykazały, że naturalne substancje znajdujące się w kawie mogą podwyższać poziom cholesterolu. Kawa może również negatywnie wpływać na tych, którzy mają kłopoty z układem pokarmowym. Kofeina wzmacnia układ krążenia, ale spożywanie nadmiernych jej ilości może być przyczyną wystąpienia objawów takich jak nadmierne pobudzenie, bóle głowy, nerwowość lub zaburzenia snu.

Wiele plusów

Kofeina poprawia skupienie uwagi i wydłuża naszą zdolność koncentracji. Wzmacnia pamięć i logiczne myślenie. Już mała dawka kofeiny obniża napięcie mięśni i poprawia ogólne samopoczucie. Wspomaga pracę jelit i zapobiega zaparciom. Najnowsze badania dowodzą, że picie 3–4 filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko powstawania kamieni żółciowych i raka okrężnicy. Regularne picie kawy pomaga chronić przed cukrzycą, chorobą Parkinsona, a także niektórymi chorobami nowotworowymi. Kawa to także źródło antyoksydantów, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników i skutecznie usuwają je z naszego organizmu.