Home > ciekawostki > Ciekawe i mało znane fakty o kawie

Ciekawe i mało znane fakty o kawie

Kawa to napój znany na całym świecie i główne źródło kofeiny, która jest lubiana przez swoje pobudzające zdolności. Jest to także jedna z najczęściej spożywanych używek. Napój ten jest niezwykle interesujący i istnieje wiele mało znanych faktów na jego temat, które mogą niezwykle zaciekawić i wręcz zaskoczyć.

Najdroższa kawa to odchody?

Mówi się o tym często, lecz do dziś sporo osób mogło się o tym nie dowiedzieć, ale najdroższa kawa na świecie jest produkowana za pomocą odchodów. Przyczynia się do tego zwierze zwane luwakiem, które żyje w Azji Południowo-wschodniej. Luwak żyje na drzewach i żywi się między innymi owocami kawowca. Nie potrafi jednak trawić ich nasion, a to w połączeniu z tym, że według wielu posiada instynkt pozwalający na wybór najlepszych owoców sprawia, że kawa z jego odchodów jest wiele warta. Ziarna po przejściu przez układ pokarmowy luwaka traci bowiem gorzki smak. Po oczyszczeniu jest sortowana i palona, a cena za kilogramów kawy kopi luwak sięga nawet tysiąca złotych.

Kawa pomaga w odchudzaniu

Według badań kawa może pomóc w odchudzaniu. Mówią one o tym, ze kobiety, które przyznają się do picia do trzech filiżanek kawy dziennie mają niższą zawartość tkanki tłuszczowej w masie ciała. Wynika to z faktu, iż kawa pozwala na przyspieszenie tempa przemiany materii, a dodatkowo może ochronić nas przed niealkoholowym stłuszczeniem wątroby. Nie można także zapominać o tym, że czarna kawa zawiera zaledwie śladowe ilości kalorii, więc picie jej nie musi być uwzględniane w bilansie kalorycznym.

Kawa może zmniejszyć ryzyko arytmii

Często słyszy się, że od picia kawy można nabawić się chorób serca, gdyż przyspiesza ona jego bicie. W rzeczywistości jednak badania wykazują, że poprzez picie jednej filiżanki kawy dziennie można zmniejszyć ryzyko wystąpienia arytmii serca o około 3 procent. Każda kolejna filiżanka kawy ma mieć takie same działanie, lecz trzeba pamiętać o jednym. Kawa w nadmiarze będzie szkodliwa i lepiej ograniczyć się do 3-4 filiżanek każdego dnia.